Στις 4/4/2024 ημέρα Πέμπτη, οι μαθητές και μαθήτριες των Γ, Δ, Ε και ΣΤ τάξεων επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας – Νοησις προκειμένου να παρουσιάσουν δικές τους καινοτόμες ψηφιακές εργασίες τους στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής και να παρακολουθήσουν την περιοδική έκθεση Eco Zoo με ρομποτικά ζώα και θαλάσσιους δεινόσαυρους https://www.noesis.edu.gr/eco-zoo-periodiki-ekthesi/.

Στο Συνεδριακό Χώρο του Νοησις , η ομάδα ρομποτικής του σχολείου αποτελούμενη απο 5 μαθητές/τριες παρουσίασαν 2 εργασίες τους: “Το Έξυπνο Σχολείο και τη Διάσωση χελώνων Καρέτα Καρέτα”.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη παρουσίασή τους στο παρακάτω βίντεο στο 04:08:40

Στο Χώρο των Επιδείξεων του Νοησις, οι μαθητές και μαθήτριες της Δ τάξης παρουσίασαν τη: “Δημιουργία Ψηφιακού Παραμυθιού στο StoryJumber για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”.

Στο Χώρο των Επιδείξεων, οι μαθητές και μαθήτριες των Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας παρουσίασαν: “Δημιουργία Ψηφιακού Παιχνιδιού στο Arcade.makecode.com και Κουίζ Ποιος Θέλει να Γίνει Εκατομμυριούχος”